2021 Class 4A Girls Volleyball All-Section Teams

Posted on:

2021 Class 4A Girls Volleyball All-Section Teams

SECTION 1
FIRST TEAM
NAMESCHOOLPOSITIONGRADE
Sophie CatalanoPine-RichlandHitterSenior
Caroline CurranNorth AlleghenyHitterJunior
Emma DavisSeneca ValleyHitterSenior
Kaili DoctorPine-RichlandHitterJunior
Jadyn PerkinsNorth AlleghenyHitterSenior
Mia SchubertShalerHitterSenior
Tia BozzoShalerSetterSenior
Mia TumanNorth AlleghenySetterJunior
Sierra RicciShalerLiberoSenior
COACH OF THE YEAR
Ross HoburgNorth Allegheny
SECOND TEAM
NAMESCHOOLPOSITIONGRADE
Hilary QuinnShalerHitterSophomore
Mackenzie BarrShalerHitterJunior
Rachel BurtonNorth AlleghenyHitterSenior
Taylor WelterButlerHitterSenior
Carissa TreserNorth AlleghenyHitterJunior
Rachel SummersSeneca ValleyHitterSenior
Mandy AltsmanSeneca ValleySetterSenior
Ella DeeterNorth AlleghenySetterJunior
Riley MightSeneca ValleyLiberoSenior
HONORABLE MENTION
NAMESCHOOLPOSITIONGRADE
Claire FeczkoFox ChapelHitterFreshman
Maisy GibsonButlerHitterJunior
Brooke PelloniSeneca ValleyHitterJunior
Katie YanniPine-RichlandHitterJunior
Tatum ZwickNorth HillsHitterSenior
Ava PlunkardButlerSetterJunior
Megan PenrodButlerLiberoSenior
Makayla RoyPine-RichlandLiberoSophomore
SECTION 2
FIRST TEAM
NAMESCHOOLPOSITIONGRADE
Grace LejeckBethel ParkHitterJunior
Chloe McDanielBethel ParkHitterSenior
Sophie PuzauskyBethel ParkHitterJunior
Larissa McGowanMoonHitterJunior
Molly SimmonsMoonHitterSenior
Aubrey LangUpper St. ClairHitterSenior
Sadie McClincheMt. LebanonSetterSenior
Sydney AngelUpper St. ClairSetterSenior
Abby SantacroceMoonLiberoSenior
COACH OF THE YEAR
Steve NicolaMoon
SECOND TEAM
NAMESCHOOLPOSITIONGRADE
Alexa ChaplaBaldwinHitterSenior
Vicky MandaCanon-McMillanHitterSenior
Bailey MaxinMoonHitterJunior
Lilly PetersonMoonHitterJunior
Abby WillottPeters TownshipHitterSenior
Grace TriebschUpper St. ClairHitterSophomore
Cassidy SullivanBethel ParkSetterFreshman
Emily LescalletteMoonSetterJunior
Sofie EllisonPeters TownshipLiberoSophomore
HONORABLE MENTION
NAMESCHOOLPOSITIONGRADE
Heidi JohnstonBaldwinHitterSenior
Abby NealBethel ParkHitterJunior
Abby TuckerCanon-McMillanHitterFreshman
Charlotte BurganMoonHitterSenior
Mary Kate JenkinsMt. LebanonHitterSenior
Alex CulpUpper St. ClairHitterJunior
Lyla JosefoskiPeters TownshipHitterSophomore
Maddie MooreMoonSetterSenior
Sammy HahkaMoonDefensive SpecialistSenior
Chloe KeppelMoonDefensive SpecialistSenior
Elaine DeLalloBethel ParkLiberoJunior
Lauren LuppePeters TownshipLiberoJunior
SECTION 3
FIRST TEAM
NAMESCHOOLPOSITIONGRADE
Ava BarkichOakland CatholicHitterSenior
Elizabeth FordOakland CatholicHitterSenior
Jude LovreOakland CatholicHitterSenior
Anna RaffertyGreater LatrobeHitterSenior
Madison CignaOakland CatholicHitter/At-LargeJunior
Lily FentonGreater LatrobeHitter/At-LargeJunior
Naomi JesinowskiOakland CatholicSetterSenior
Maura SumanPenn-TraffordSetterSenior
Kenna SchroppPenn-TraffordLiberoSenior
COACH OF THE YEAR
Emily Resser-SulllivanOakland Catholic
SECOND TEAM
NAMESCHOOLPOSITIONGRADE
Emma BlairGreater LatrobeHitterJunior
Jessie BridgePenn-TraffordHitterSenior
Liv FanelliPenn-TraffordHitterSenior
Maya KrehlikGreater LatrobeHitterJunior
Katelyn RossHempfieldHitterSenior
Rachel SweenyOakland CatholicHitterSenior
Elizabeth TapperHempfieldHitterJunior
Audrey PohlodOakland CatholicSetterSenior
Morgan RosensteelHempfieldSetterJunior
Cailin StukusPenn-TraffordLiberoSenior
Bailey WatsonGreater LatrobeLiberoSenior
HONORABLE MENTION
NAMESCHOOLPOSITIONGRADE
Emma HornyakHempfieldHitterSenior
Chloe LukondiNorwinHitterSenior
Alexis MargolisGatewayHitterSenior
Natalie MillerNorwinHitterSenior
Amaya RobinsonGatewayHitterSenior
Elle SnyderGreater LatrobeHitterSophomore
Sarah PorterGatewaySetterSenior
Shallyn ShankGreater LatrobeSetterSenior
Sarah PodkulHempfieldLiberoSophomore
Bryn ShearerConnellsvilleLiberoSenior